Zaanstad lonkt naar Oostzaan en Wormerland, maar niet naar Landsmeer

Zaanstad

De gemeente Zaanstad ziet voorlopig geen rol voor zichzelf in de gesprekken over de bestuurlijke toekomst van Landsmeer. Dat blijkt uit een raadsinformatiebrief die het Zaanstadse college deze week aan de gemeenteraad heeft gestuurd.

Landsmeer richt blik op Amsterdam en Purmerend

In de brief beschrijft Zaanstad de laatste stand van zaken rond de zogeheten WOL-gemeenten: Wormerland, Oostzaan en Landsmeer. Uit meerdere onderzoeken is gebleken dat een fusie tussen de drie gemeenten niet toekomstbestendig is. Ook een bredere samenwerking met Edam-Volendam of Waterland bleek voorlopig niet haalbaar.

Daarom hebben de drie gemeenten onlangs ieder hun eigen koers bepaald.
Landsmeer heeft daarbij besloten om de gesprekken te voeren met Purmerend en Amsterdam, met de bedoeling nog in deze bestuursperiode een richtinggevende keuze te maken voor een fusiepartner.

Zaanstad wacht af

Zaanstad meldt dat het niet van plan is om zelf het initiatief te nemen richting Landsmeer. Het college van burgemeester en wethouders schrijft dat de gemeente “openstaat voor gesprekken met buurgemeenten die dat wensen”, maar alleen als die gemeenten zelf het initiatief nemen.
Omdat Landsmeer heeft aangegeven zich te richten op Amsterdam en Purmerend, verwacht Zaanstad geen contact met Landsmeer.

Wel rekent Zaanstad erop dat Oostzaan en Wormerland op korte termijn zullen aankloppen voor verdere verkenning van hun bestuurlijke toekomst, mogelijk met Zaanstad als fusiepartner.

Behoud van regionale samenwerking

Zaanstad benadrukt in de brief dat het belang hecht aan sterke samenwerking binnen de regio Zaanstreek-Waterland. Een fusie met Amsterdam wordt door Zaanstad als “complex en niet wenselijk” beschouwd, onder meer vanwege verschillen in regionale regelingen en veiligheidsstructuren.

Je kan de inhoud van deze pagina niet kopiëren